Article text

Sport Affiliation - To be Added

Period

All in one search

If you're wanting to follow your favourite athletes at the 2018 PyeongChang Winter Olympics, visit https://olympic.ca/team-canada-pyeongchang-2018-schedule/?timezone=-7+hours

To keep things simple, listed below are the Albertan athletes & when they should be competing. Dates and times have been converted to Mountain Time.

Want to read up on these Albertans? https://olympic.ca/athletes/?search_query=&sport=&game=pyeongchang-2018&province=alberta

 

DATE/TIME SPORT EVENT PHASE ATHLETE(S)
Feb 07 05:05pm Curling Mixed Team Round Robin Sheet B : CAN-NOR
Feb 08 04:05am Curling Mixed Team Round Robin Sheet D : USA-CAN
Feb 08 04:35pm Curling Mixed Team Round Robin Sheet C : CHN-CAN
Feb 08 05:30am Ski Jumping Men's Individual - Normal Hill Qualification Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 08 09:35pm Curling Mixed Team Round Robin Sheet A : CAN-FIN
Feb 09 05:05pm Curling Mixed Team Round Robin Sheet C : CAN-SUI
Feb 10 03:10am Luge Men's Single Run 1 Edney, Samuel
Feb 10 03:10am Luge Men's Single Run 1 Malyk, Mitchel
Feb 10 04:00am Speed Skating Women's 3000m - Tutt, Brianne
Feb 10 04:05am Curling Mixed Team Round Robin Sheet A : RUS-CAN
Feb 10 04:15am Biathlon Women's 7.5km Sprint - Crawford, Rosanna
Feb 10 04:55am Luge Men's Single Run 2 Edney, Samuel
Feb 10 04:55am Luge Men's Single Run 2 Malyk, Mitchel
Feb 10 05:05pm Curling Mixed Team Round Robin Sheet D : CAN-KOR
Feb 10 05:35am Ski Jumping Men's Individual - Normal Hill 1st Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 10 06:30am Ski Jumping Men's Individual - Normal Hill Final Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 10 09:30pm Snowboard Women's Slopestyle Qualification Voigt, Brooke
Feb 10 11:15pm Cross Country Skiing Men's Skiathlon - Killick, Graeme
Feb 11 02:50am Luge Men's Single Run 3 Edney, Samuel
Feb 11 02:50am Luge Men's Single Run 3 Malyk, Mitchel
Feb 11 04:05am Curling Mixed Team Tie-breaker for Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 11 04:15am Biathlon Men's 10km Sprint - Smith, Nathan
Feb 11 04:15am Biathlon Men's 10km Sprint - Davies, Macx
Feb 11 04:15am Biathlon Men's 10km Sprint - Gow, Christian
Feb 11 04:15am Biathlon Men's 10km Sprint - Gow, Scott
Feb 11 04:55am Luge Men's Single Run 4 Edney, Samuel
Feb 11 04:55am Luge Men's Single Run 4 Malyk, Mitchel
Feb 11 05:05pm Curling Mixed Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 11 05:10am Ice Hockey Women Team Group A CAN - OAR
Feb 11 06:00pm Snowboard Women's Slopestyle Final Voigt, Brooke
Feb 11 12:00am Speed Skating Men's 5000m - Bloemen, Ted-Jan
Feb 12 03:10am Biathlon Women's 10km Pursuit - Crawford, Rosanna
Feb 12 03:50am Luge Women's Single Run 1 Apshkrum, Brooke
Feb 12 03:50am Luge Women's Single Run 1 Gough, Alex
Feb 12 03:50am Luge Women's Single Run 1 McRae, Kimberley
Feb 12 04:05am Curling Mixed Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 12 05:00am Biathlon Men's 12.5km Pursuit - Smith, Nathan
Feb 12 05:00am Biathlon Men's 12.5km Pursuit - Gow, Scott
Feb 12 05:00am Biathlon Men's 12.5km Pursuit - Davies, Macx
Feb 12 05:00am Biathlon Men's 12.5km Pursuit - Gow, Christian
Feb 12 05:05pm Curling Mixed Team Bronze medal match CANADA POTENTIAL
Feb 12 05:15am Luge Women's Single Run 2 Apshkrum, Brooke
Feb 12 05:15am Luge Women's Single Run 2 Gough, Alex
Feb 12 05:15am Luge Women's Single Run 2 McRae, Kimberley
Feb 12 05:30am Speed Skating Women's 1500m - Tutt, Brianne
Feb 12 05:50am Ski Jumping Women's Individual - Normal Hill 1st Round Henrich, Taylor
Feb 12 06:35am Ski Jumping Women's Individual - Normal Hill Final Round Henrich, Taylor
Feb 13 02:05am Cross Country Skiing Men's Sprint Classic Style Qualification Kennedy, Russell
Feb 13 03:30am Luge Women's Single Run 3 Apshkrum, Brooke
Feb 13 03:30am Luge Women's Single Run 3 Gough, Alex
Feb 13 03:30am Luge Women's Single Run 3 McRae, Kimberley
Feb 13 04:05am Curling Mixed Team Gold Medal Match CANADA POTENTIAL
Feb 13 04:25am Cross Country Skiing Men's Sprint Classic Style Quarterfinal Kennedy, Russell
Feb 13 05:05am Cross Country Skiing Men's Sprint Classic Style Semifinal Kennedy, Russell
Feb 13 05:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet B: CAN-ITA
Feb 13 05:15am Luge Women's Single Run 4 Apshkrum, Brooke
Feb 13 05:15am Luge Women's Single Run 4 Gough, Alex
Feb 13 05:15am Luge Women's Single Run 4 McRae, Kimberley
Feb 13 05:34am Cross Country Skiing Men's Sprint Classic Style Final Kennedy, Russell
Feb 13 12:40am Ice Hockey Women Team Group A CAN - FIN
Feb 14 03:00am Speed Skating Women's 1000m - Irvine, Kaylin
Feb 14 04:05am Biathlon Women's 15km Individual - Crawford, Rosanna
Feb 14 04:05am Curling Men Team Round Robin Sheet A: CAN-GBR
Feb 14 04:20am Luge Open Double Run 1 Snith, Justin
Feb 14 04:20am Luge Open Double Run 1 Walker, Tristan
Feb 14 05:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet A: CAN-KOR
Feb 14 05:40am Luge Open Double Run 2 Snith, Justin
Feb 14 05:40am Luge Open Double Run 2 Walker, Tristan
Feb 14 06:00pm Skeleton Men's Individual Run 1 Boyer, Kevin
Feb 14 06:00pm Skeleton Men's Individual Run 1 Martineau, Barrett
Feb 14 07:00pm Snowboard Men's Snowboardcross Seeding Robanske, Chris
Feb 14 07:20pm Skeleton Men's Individual Run 2 Boyer, Kevin
Feb 14 07:20pm Skeleton Men's Individual Run 2 Martineau, Barrett
Feb 14 08:10pm Ice Hockey Women Team Group A USA - CAN
Feb 14 09:30pm Snowboard Men's Snowboardcross 1/8 Final Robanske, Chris
Feb 14 10:04pm Snowboard Men's Snowboardcross Quarterfinal Robanske, Chris
Feb 14 10:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet B: NOR-CAN
Feb 14 10:25pm Snowboard Men's Snowboardcross Semifinal Robanske, Chris
Feb 14 10:41pm Snowboard Men's Snowboardcross Finals Robanske, Chris
Feb 15 04:00am Biathlon Men's 20km Individual - Gow, Scott
Feb 15 04:00am Biathlon Men's 20km Individual - Smith, Nathan
Feb 15 04:00am Biathlon Men's 20km Individual - Davies, Macx
Feb 15 04:00am Biathlon Men's 20km Individual - Gow, Christian
Feb 15 04:00am Speed Skating Men's 10000m - Bloemen, Ted-Jan
Feb 15 04:05am Curling Women Team Round Robin Sheet B: CAN-SWE
Feb 15 05:10am Ice Hockey Men Team Group A SUI - CAN
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Apshkrum, Brooke
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Edney, Samuel
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Gough, Alex
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Malyk, Mitchel
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - McRae, Kimberley
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Snith, Justin
Feb 15 05:30am Luge Mixed Team - Relay - Walker, Tristan
Feb 15 05:30pm Skeleton Men's Individual Run 3 Boyer, Kevin
Feb 15 05:30pm Skeleton Men's Individual Run 3 Martineau, Barrett
Feb 15 06:00pm Figure Skating Men's Singles Short Program Messing, Keegan
Feb 15 06:45pm Skeleton Men's Individual Run 4 Boyer, Kevin
Feb 15 06:45pm Skeleton Men's Individual Run 4 Martineau, Barrett
Feb 15 10:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet A: DEN-CAN
Feb 15 11:00pm Cross Country Skiing Men's 15km Freestyle - Kennedy, Russell
Feb 15 11:00pm Cross Country Skiing Men's 15km Freestyle - Killick, Graeme
Feb 16 04:05am Curling Men Team Round Robin Sheet D: CAN-KOR
Feb 16 04:20am Skeleton Women's Individual Run 1 Vathje, Elisabeth
Feb 16 05:20am Skeleton Women's Individual Run 2 Vathje, Elisabeth
Feb 16 05:30am Ski Jumping Men's Individual - Large Hill Qualification Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 16 06:00pm Figure Skating Men's Singles Free Program Messing, Keegan
Feb 16 08:10pm Ice Hockey Men Team Group A CAN - CZE
Feb 16 08:10pm Ice Hockey Women Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 16 10:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet C: CAN-SWE
Feb 17 04:05am Curling Women Team Round Robin Sheet D: USA-CAN
Feb 17 04:15am Biathlon Women's 12.5km Mass Start - Crawford, Rosanna
Feb 17 04:20am Skeleton Women's Individual Run 3 Vathje, Elisabeth
Feb 17 05:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet D: SUI-CAN
Feb 17 05:30am Skeleton Women's Individual Run 4 Vathje, Elisabeth
Feb 17 05:30am Ski Jumping Men's Individual - Large Hill 1st Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 17 06:15am Ski Jumping Men's Individual - Large Hill Final Round Boyd-Clowes, Mackenzie
Feb 17 06:15pm Alpine Skiing Men's Giant Slalom Run 1 Philp, Trevor
Feb 17 06:15pm Alpine Skiing Men's Giant Slalom Run 1 Read, Erik
Feb 17 08:10pm Ice Hockey Women Team Semifinal 5-8 CANADA POTENTIAL
Feb 17 09:45pm Alpine Skiing Men's Giant Slalom Run 2 Philp, Trevor
Feb 17 09:45pm Alpine Skiing Men's Giant Slalom Run 2 Read, Erik
Feb 17 10:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet C: CAN-SUI
Feb 17 11:15pm Cross Country Skiing Men's 4 x 10km Relay - Killick, Graeme
Feb 17 12:40am Ice Hockey Women Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 18 04:00am Speed Skating Men's Team Pursuit 8 Laps Quarterfinal Bloemen, Ted-Jan
Feb 18 04:05am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 1 Barnett, Bryan
Feb 18 04:05am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 1 Brown, Lascelles
Feb 18 04:05am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 1 Spring, Christopher
Feb 18 04:05am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 1 Wright, Neville
Feb 18 04:15am Biathlon Men's 15km Mass Start - Davies, Macx
Feb 18 04:15am Biathlon Men's 15km Mass Start - Gow, Christian
Feb 18 04:15am Biathlon Men's 15km Mass Start - Gow, Scott
Feb 18 04:15am Biathlon Men's 15km Mass Start - Smith, Nathan
Feb 18 05:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet B: JPN-CAN
Feb 18 05:10am Ice Hockey Men Team Group A CAN - COR
Feb 18 05:30am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 2 Barnett, Bryan
Feb 18 05:30am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 2 Brown, Lascelles
Feb 18 05:30am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 2 Spring, Christopher
Feb 18 05:30am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 2 Wright, Neville
Feb 18 05:30pm Snowboard Women's Big Air Qualification Voigt, Brooke
Feb 18 06:00pm Freestyle Skiing Women's Halfpipe Qualification Groenewoud, Rosalind
Feb 18 09:10pm Ice Hockey Women Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 18 10:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet C: USA-CAN
Feb 18 12:40am Ice Hockey Women Team Semifinal 5-8 CANADA POTENTIAL
Feb 19 04:15am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 3 Barnett, Bryan
Feb 19 04:15am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 3 Brown, Lascelles
Feb 19 04:15am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 3 Spring, Christopher
Feb 19 04:15am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 3 Wright, Neville
Feb 19 04:53am Speed Skating Men's 500m - Junio, Gilmore
Feb 19 05:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet B: JPN-CAN
Feb 19 05:10am Ice Hockey Women Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 19 05:35am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 4 Barnett, Bryan
Feb 19 05:35am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 4 Brown, Lascelles
Feb 19 05:35am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 4 Spring, Christopher
Feb 19 05:35am Bobsleigh Men's 2-Man Competition Run 4 Wright, Neville
Feb 19 06:30pm Freestyle Skiing Women's Halfpipe Final Groenewoud, Rosalind
Feb 19 08:10pm Ice Hockey Men Team Qualification Match for Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 19 08:10pm Ice Hockey Women Team Final 7-8 CANADA POTENTIAL
Feb 19 09:00pm Freestyle Skiing Men's Halfpipe Qualification Bowman, Noah
Feb 19 09:00pm Freestyle Skiing Men's Halfpipe Qualification Riddle, Mike
Feb 19 10:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet A: CAN-CHN
Feb 20 04:15am Biathlon Mixed 2 x 6 + 2 x 7.5km Relay - Crawford, Rosanna
Feb 20 04:15am Biathlon Mixed 2 x 6 + 2 x 7.5km Relay - Davies, Macx
Feb 20 04:15am Biathlon Mixed 2 x 6 + 2 x 7.5km Relay - Gow, Christian
Feb 20 04:15am Biathlon Mixed 2 x 6 + 2 x 7.5km Relay - Gow, Scott
Feb 20 04:15am Biathlon Mixed 2 x 6 + 2 x 7.5km Relay - Smith, Nathan
Feb 20 04:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 1 de Bruin, Christine
Feb 20 04:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 1 Humphries, Kaillie
Feb 20 04:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 1 Lotholz, Melissa
Feb 20 04:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 1 Rissling, Alysia
Feb 20 05:05pm Curling Women Team Round Robin Sheet D: CAN-GBR
Feb 20 05:10am Ice Hockey Men Team Qualification Match for Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 20 05:10am Ice Hockey Men Team Qualification Match for Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 20 05:55am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 2 de Bruin, Christine
Feb 20 05:55am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 2 Humphries, Kaillie
Feb 20 05:55am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 2 Lotholz, Melissa
Feb 20 05:55am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 2 Rissling, Alysia
Feb 20 06:00pm Figure Skating Women's Singles Short Program Osmond, Kaetlyn
Feb 20 07:30pm Freestyle Skiing Men's Ski Cross Seeding Leman, Brady
Feb 20 08:10pm Ice Hockey Men Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 20 09:15pm Freestyle Skiing Men's Ski Cross 1/8 Final Leman, Brady
Feb 20 09:50pm Freestyle Skiing Men's Ski Cross Quarterfinal Leman, Brady
Feb 20 10:05pm Curling Men Team Round Robin Sheet A: DEN-CAN
Feb 20 10:14pm Freestyle Skiing Men's Ski Cross Semifinal Leman, Brady
Feb 20 10:30pm Freestyle Skiing Men's Ski Cross Finals Leman, Brady
Feb 20 12:40am Ice Hockey Men Team Qualification Match for Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 20 12:40am Ice Hockey Women Team Final 5-6 CANADA POTENTIAL
Feb 21 04:05am Curling Women Team Round Robin Sheet C: OAR-CAN
Feb 21 04:22am Speed Skating Men's Team Pursuit 8 Laps Semifinal Bloemen, Ted-Jan
Feb 21 04:40am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 3 de Bruin, Christine
Feb 21 04:40am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 3 Humphries, Kaillie
Feb 21 04:40am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 3 Lotholz, Melissa
Feb 21 04:40am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 3 Rissling, Alysia
Feb 21 05:05pm Curling Men Team Tie-breaker for Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 21 05:05pm Curling Women Team Tie-breaker for Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 21 05:10am Ice Hockey Men Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 21 05:10am Ice Hockey Men Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 21 05:13am Speed Skating Men's Team Pursuit 8 Laps Finals Bloemen, Ted-Jan
Feb 21 05:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 4 de Bruin, Christine
Feb 21 05:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 4 Humphries, Kaillie
Feb 21 05:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 4 Lotholz, Melissa
Feb 21 05:50am Bobsleigh Women's 2-Man Competition Run 4 Rissling, Alysia
Feb 21 06:15pm Alpine Skiing Men's Slalom Run 1 Philp, Trevor
Feb 21 06:15pm Alpine Skiing Men's Slalom Run 1 Read, Erik
Feb 21 07:30pm Freestyle Skiing Men's Halfpipe Final Bowman, Noah
Feb 21 07:30pm Freestyle Skiing Men's Halfpipe Final Riddle, Mike
Feb 21 09:10pm Ice Hockey Women Team Final 1-2 CANADA POTENTIAL
Feb 21 09:45pm Alpine Skiing Men's Slalom Run 2 Philp, Trevor
Feb 21 09:45pm Alpine Skiing Men's Slalom Run 2 Read, Erik
Feb 21 12:40am Ice Hockey Men Team Quarterfinal CANADA POTENTIAL
Feb 21 12:40am Ice Hockey Women Team Bronze medal match CANADA POTENTIAL
Feb 22 04:05am Curling Men Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 22 04:15am Biathlon Women's 4 x 6km Relay - Crawford, Rosanna
Feb 22 05:30pm Snowboard Women's Big Air Final Voigt, Brooke
Feb 22 06:00pm Figure Skating Women's Singles Free Program Osmond, Kaetlyn
Feb 22 11:35pm Curling Men Team Bronze medal match CANADA POTENTIAL
Feb 23 04:05am Curling Women Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 23 04:15am Biathlon Men's 4 x 7.5km Relay - Davies, Macx
Feb 23 04:15am Biathlon Men's 4 x 7.5km Relay - Gow, Christian
Feb 23 04:15am Biathlon Men's 4 x 7.5km Relay - Gow, Scott
Feb 23 04:15am Biathlon Men's 4 x 7.5km Relay - Smith, Nathan
Feb 23 05:10am Ice Hockey Men Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 23 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 1 Barnett, Bryan
Feb 23 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 1 Brown, Lascelles
Feb 23 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 1 Spring, Christopher
Feb 23 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 1 Wright, Neville
Feb 23 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 2 Barnett, Bryan
Feb 23 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 2 Brown, Lascelles
Feb 23 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 2 Spring, Christopher
Feb 23 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 2 Wright, Neville
Feb 23 07:00pm Alpine Skiing Mixed Team 1/8 Final Read, Erik
Feb 23 07:00pm Alpine Skiing Mixed Team 1/8 Final Philp, Trevor
Feb 23 07:45pm Alpine Skiing Mixed Team Quarterfinal Read, Erik
Feb 23 07:45pm Alpine Skiing Mixed Team Quarterfinal Philp, Trevor
Feb 23 08:10pm Alpine Skiing Mixed Team Semifinal Read, Erik
Feb 23 08:10pm Alpine Skiing Mixed Team Semifinal Philp, Trevor
Feb 23 08:28pm Alpine Skiing Mixed Team Finals Read, Erik
Feb 23 08:28pm Alpine Skiing Mixed Team Finals Philp, Trevor
Feb 23 10:00pm Cross Country Skiing Men's 50km Classic Style - Killick, Graeme
Feb 23 11:35pm Curling Men Team Final 1-2 CANADA POTENTIAL
Feb 23 12:40am Ice Hockey Men Team Semifinal CANADA POTENTIAL
Feb 24 04:05am Curling Women Team Bronze medal match CANADA POTENTIAL
Feb 24 05:05pm Curling Women Team Final 1-2 CANADA POTENTIAL
Feb 24 05:10am Ice Hockey Men Team Bronze medal match CANADA POTENTIAL
Feb 24 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 3 Barnett, Bryan
Feb 24 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 3 Brown, Lascelles
Feb 24 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 3 Spring, Christopher
Feb 24 05:30pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 3 Wright, Neville
Feb 24 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 4 Barnett, Bryan
Feb 24 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 4 Brown, Lascelles
Feb 24 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 4 Spring, Christopher
Feb 24 06:40pm Bobsleigh Open 4-Man Competition Run 4 Wright, Neville
Feb 24 09:10pm Ice Hockey Men Team Final 1-2 CANADA POTENTIAL